Delta State Civil Service Commission Follow Us    

Public Service Announcement 2019 Recruitment of Agricultural Extension Officers

It is hereby announced for the information of the general public, especially candidates who applied for the Agricultural Extension Officers recruitment, that the Civil Service Commission has concluded the recruitment exercise

Consequently, all applicants are requested to check their names at the Civil Service Commission’s website (www.deltastatecsc.gov.ng), Civil Service Commission Office, Asaba and the Ministry of Agriculture and Natural Resources, Asaba.

Furthermore, successful candidates are advised to report at the Civil Service Commission with the originals of their academic/other necessary credentials and passport photographs for documentation and further necessary action


(Areweremi, Y.E.)

For: Chairman





2019 RECRUITMENT OF AGRICULTURAL EXTENSION OFFICERS

1

 

Nwoko Emeka Ignatius

Agricultural Officer II

2

 

Okwusiunor, Charles Chukwufunanya

Agricultural Officer II

3

 

Edordu, Nkechi Gabriella

Agricultural Officer II

4

 

Okporu, Peretonbofa Joy

Agricultural Officer II

5

 

Ebiaghan , Sylver Ebidowei

Agricultural Officer II

6

 

Okeregha, Ochuko Henry

Agricultural Officer II

7

 

Igbunu, Oghenekevwe

Agricultural Officer II

8

 

Osemeke, Miracle Ngozi

Agricultural Officer II

9

 

Idiapho, Ebube Prosperity

Agricultural Officer II

10

 

Mathew-Osaro, Emmanuel Eghosa

Agricultural Officer II

11

 

Ojemeh, Benedicta Nwabiani

Agricultural Officer II

12

 

Agbajileke, Precious Okeoghene

Agricultural Officer II

13

 

Ogbaifo, Oghenero Charles

Agricultural Officer II

14

 

Abarowe, Enefure President

Agricultural Officer II

15

 

Asekeh, Elo

Agricultural Officer II

16

 

Ijomah, Augustine Azubuike

Agricultural Officer II

17

 

Ebie, Anwuli Joy

Agricultural Officer II

18

 

Amalokwu, Ashinedu Faith

Agricultural Officer II

19

 

Nwalupue, Kenneth Ekene

Agricultural Officer II

20

 

Okocha, Jeffrey

Agricultural Officer II

21

 

Ogbuagu, Obinna Emmanuel

Agricultural Officer II

22

 

Riamah, Shola

Agricultural Officer II

23

 

Omohwo, Aghogho

Agricultural Officer II

24

 

Emmanuel , Mathew

Agricultural Officer II

25

 

Opone, Kelly Chiekem

Agricultural Officer II

26

 

Akingboye, Seunkola Eunice

Agricultural Officer II

27

 

Oburoh, Tuoyo

Agricultural Officer II

28

 

Olukpe, Abiodun Cynthia

Agricultural Officer II

29

 

Ayo, Oyewole Stephen

Agricultural Officer II

30

 

Daubry, obiajuru Jennifer

Agricultural Officer II

31

 

Afekoro, Abiba Bolosi

Agricultural Officer II

32

 

Bubu Ogheneochuko

Agricultural Officer II

33

 

Omonigho David

Agricultural Officer II

34

 

Ileleji, Faith Oghenewogaga

Agricultural Officer II

35

 

Esiorho Emmanuel

Agricultural Officer II

36

 

Okeme, Maryam Arusuane

Agricultural Officer II

37

 

Chukwudi, Deborah Joy

Agricultural Officer II

38

 

Anazia, Onyinye Laura

Agricultural Officer II

39

 

Egalase, Akpomiemie O.A

Agricultural Officer II

40

 

Chukwudi Alekwe

Agricultural Officer II

41

 

Okobia, Efeseh Robert

Agricultural Officer II

42

 

Uwadia Esther Obiageri

Agricultural Officer II

43

 

Idabor, Isioma Blessing

Agricultural Officer II

44

 

Agboli, Enweazu

Livestock Officer II

45

 

Onowhakpor , Collins Nyerovwo

Livestock Officer II

46

 

Enenya , Ikenna Gabriel

Livestock Officer II

47

 

Atika, Omorhode Serome

Livestock Officer II

48

 

Okorodudu, Avwerosuoghene

Livestock Officer II

49

 

Akindigbesi, Oluwafemi Timothy

Livestock Officer II

50

 

Leghemo, Wodakuro Kelvin

Livestock Officer II

51

 

Agamah, Tamaupreye

Livestock Officer II

52

 

Okorie Matthew

Livestock Officer II

53

 

Joseph Iwee Perpetual (Eromhosele)

Livestock Officer II

54

 

Opone, Onyekachukwu Jeffery

Livestock Officer II

S/N

 

APPLICANT NAME

POST

 

 

LIST OF SUCCESSFUL APPLICANTS

55

 

Ighorhiowhunu, Kelvin Onoriode

Livestock Officer II

56

 

Edor, Edafe Collins

Livestock Officer II

57

 

Gbeburu, Ufuoma Franklin

Livestock Officer II

58

 

Ogagaoghene Okoribe

Livestock Officer II

59

 

Goddy Sandra Onyekachi

Livestock Officer II

60

 

Owede, Daniel Chimaoge

Livestock Officer II

61

 

Obriki, Augustine Ohworode

Livestock Officer II

62

 

Monye Marjorie

Livestock Officer II

63

 

Akpofini , Sabastine Yinkore

Fisheries Officer II

64

 

Orienvwen, Kevwe Precious

Fisheries Officer II

65

 

Ataminyo, Oghenesuvwe

Fisheries Officer II

66

 

Agarin, Onajefe Jennifer

Fisheries Officer II

67

 

Onokpe, Enukpere James

Fisheries Officer II

68

 

Oganah, Onuora Andrew

Fisheries Officer II

69

 

Ayoro, Ogobiriowei

Fisheries Officer II

70

 

Kekeke, Aghogho Anna

Fisheries Officer II

71

 

Eseoghara, James Oboba

Fisheries Officer II

72

 

Agbadah, Azuka Eugene

Fisheries Officer II

73

 

Utuedor, Happy Aghogho

Fisheries Officer II

74

 

Ezenwuba Oritseweyinmi Emmanuella

Fisheries Officer II

75

 

Agboje Peace

Fisheries Officer II

76

 

Uche Unoma Rosemary

Fisheries Officer II

77

 

Otokwefor, Humphrey

Fisheries Officer II

78

 

Obiaigwe, Nkonyeasua Innocent

Fisheries Officer II

79

 

Areweremi, Tuomowei

Fisheries Officer II

80

 

Uwuseba Efe Doreen

Fisheries Officer II

81

 

Chidi, Nwabuife Onyebuchi

Fisheries Officer II

82

 

Akpotor, Difference Akpovire

Fisheries Officer II

83

 

Oghoje, Akpevweoghene

Fisheries Officer II

84

 

Osagbobu, Caleb

Fisheries Officer II

85

 

Obianaba Frederick

Fisheries Officer II

86

 

Mordi Patience Laura

Fisheries Officer II

87

 

Konebimotu, Samson

Agricultural Engineer II

88

 

Bratte, Abo-Oghene Gamaliel

Agricultural Engineer II

89

 

Maidoh, Toristseyone Ochuko

Agricultural Engineer II

90

 

Erhivwor, Ogehenevwarhe Matilda

Agricultural Engineer II

91

 

Ingla, Ekonmienyefa

Agricultural Engineer II

92

 

Babaferi, Vivian Evuarhere

Agricultural Engineer II

93

 

Chidi, Bernard Chukwuebuka

Agricultural Engineer II

94

 

Nkemachor, Ewere Harrison

Agricultural Engineer II

95

 

Boi Nwachukwu

Agricultural Engineer II

96

 

Igbuku, Eloho

Agricultural Technologist

97

 

Efeizomor Doris

Higher Livestock Superintendent

98

 

Ayemidejo, Toritseju Joy

Higher Fisheries Superintendent

99

 

Power, Mamede

Higher Fisheries Superintendent

100

 

Ikpade, Kelvin Ifechukwude

Higher Fisheries Superintendent